Ceny kostki brukowej

Standardowe wzory układania kostki to przede wszystkim oszczędność, z której korzystają ludzie odpowiadający za infrastrukturę miejską czy gminną. Za metr kwadratowy szarej kostki zapłacimy ponad 40 zł brutto, za melanż już 10 zł więcej. Cena zależy więc nie tylko od wzoru, ale także od barwy kostki. Wpływa na nią oczywiście także grubość kostki, ponieważ do wyboru są zazwyczaj 4, 6 lub 8 cm. Cena wzrasta wtedy o kolejne kilka, do dziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Najtańsze są kostki standardowe – Holland oraz Uni Stone. Nieco droższe są kostki dekoracyjne, poza Nostalitem o grubości 4 cm, którego cena nie przekracza 40 zł. Pozostałe kostki dekoracyjne, np. Bulwar, Circus, Picasso i Granito, kosztują około 42 zł, jeśli są szare, natomiast w kolorze 45 zł. Przy układaniu dróg, czy to ulic czy chodników, należy mieć na względzie dokupienie krawężników. Za jeden metr płaci się od 20 do 40 kilku złotych (za kolorowe do 50 kilku). Najdroższe są krawężniki łukowe.

Za stylową architekturę przestrzeni należy dopłacić. Producenci płytek i kostek szlachetnych cenią się bardziej, ponieważ ich wyroby są obijane, śrutowane, płukane. Za kolorowe kostki szlachetne, np. Flin Stone, płaci się niemal 60 zł brutto za metr kwadratowy. To dwa razy więcej niż za kostkę ekologiczną Meba, która jednak dużo mniej waży. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonana jest kostka, ponieważ kostka granitowa barwiona to koszt bliski 200 zł.

Do ceny kostek zazwyczaj dolicza się koszt usług brukarskich, ponieważ zwyczajowo zatrudnia się do tego specjalistów. To, ile za to zapłacimy, zależy od rodzaju powierzchni, na której układana będzie kostka. Droższe są usługi wykonywane na drogach wzmożonego ruchu pojazdów, nieco tańsze na osiedlach. Z powodu ogromnego zróżnicowania kosztów, określa się je indywidualnie z klientem. Nie mniej ułożenie kostki nie powinno przekraczać 150 zł za metr kwadratowy.

Post Author: Kostka brukowa