Kamień naturalny

Architektura przestrzeni wymaga stosowania surowców pasujących do otoczenia. Dlatego, aby ogród był jak najpiękniejszy i najbardziej naturalny, ścieżki, chodniki i tarasy powinny zostać ułożone z kamienia naturalnego. Do wyboru jest cała gama kolorów. Na dodatek cechuje je trwałość, są niepowtarzalne i stanowią oznakę luksusu. Z tego właśnie powodu kamień naturalny należy do ulubionych surowców wykorzystywanych zarówno w wystroju wnętrz, jak i ogrodów.

Wśród kostek z kamienia naturalnego najpopularniejszy jest granit. Opowiadają się za tym jego właściwości fizyczne. Głównym atutem kostki granitowej jest jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Na powierzchni ułożonej z tej kostki nie powstają kałuże. Ponadto w razie jakichkolwiek remontów łatwo ją rozłożyć i ułożyć z powrotem. Jej wzór jest zawsze niepowtarzalny, co dodaje uroku każdemu miejscu. Na dodatek nie jest dużo droższa niż kostka betonowa i jest materiałem przyjaznym środowisku naturalnemu.

Kolejnym materiałem wykorzystywanym jako kostka jest bazalt, czyli produkt wulkanizmu. Jest to kruszywo łamane, trudnościeralne. Ręcznie łupana kostka bazaltowa, z zasady czarna, jest bardzo stabilna i nadaje się do ułożenia nie tylko chodników, ale przede wszystkim placów i podjazdów, do których wydaje się być bardziej odpowiednia. Do Polski jest ona zazwyczaj importowana z Ukrainy, gdyż u nas występuje jedynie na Śląsku i w małych ilościach w Beskidach.

Kostki brukowe łupane z kamieni naturalnych występują w kilku wersjach kolorystycznych. Na ich wydajność wpływa sposób ułożenia. Można je ze sobą łączyć oraz z płytami i tym samym tworzyć bardzo ciekawe kompozycje. Firmy oferujące takie kostki proponują do wyboru promieniowane, groszkowane i polerowane. Sposób ich cięcia zależy od wymagań zamawiającego, który może wpływać także na wymiary kostek, jeśli zażyczy sobie innych, niż te ogólnie dostępne.

Post Author: Kostka brukowa