aranzacje kostka1

Kostka brukowa

Brak chodników, nierówne drogi, ponure ogrody potrafią doprowadzić do białej gorączki. Mieszkańcy wielu miejscowości przez lata oczekują nowej infrastruktury. Na szczęście od pewnego czasu modna, a zarazem praktyczna i efektowna, stała się kostka brukowa. W zależności od wzoru i koloru, może być całkiem tania, jednak nie brakuje także takich droższych. Niektórych cena może odstraszać, jeśli do kosztu doliczy się również usługi brukarskie. Producenci kostek oferują jednak bardzo konkurencyjne ceny.

Wbrew pozorom, kostka brukowa to nie tylko beton. Może być przyjazna środowisku, ponieważ na rynku proponowanych jest także kilka wzorów ekologicznych kostek – ażurowych lub hydrofug. Jeszcze częściej można spotkać kostki z kamienia naturalnego, zwłaszcza z granitu i bazaltu. Często łączy się je z płytami, elementami drewnianymi oraz metalowymi. Kostki z kamienia naturalnego mogą być promieniowane, groszkowane lub polerowane oraz cięte w różnych rozmiarach.

Poza drogami publicznymi oraz placami i podjazdami, kostka brukowa dobrze komponuje się z zielenią, dlatego znajduje ona zastosowanie w małej architekturze oraz w projektowaniu ogrodów. Z różnego rodzaju kostek o nierównej strukturze buduje się murki, ogrodzenia, umocnienia skarp i nasypów oraz kwietniki. Dzięki nim można stworzyć dźwiękochłonny murek lub rabaty kwiatowe bezpieczne bez względu na prędkość wiatru. Są to zazwyczaj kostki ekologiczne, a używa się ich nawet do budowy ławek parkowych.

Każda decyzja związana z zakupem kostki brukowej wiąże się z wyborem firmy mającej w swojej ofercie usługi brukarskie. Możemy oczywiście wszystko zbudować sami lub poprosić o pomoc znajomych, jednak przy takich inwestycjach na lata należy być ostrożnym i nie podejmować się czegoś, o czym nie ma się zielonego pojęcia. Układanie kostki wymaga bowiem posiadania takich sprzętów, jak równiarki, zagęszczarki czy płyta wibracyjna.

Post Author: Kostka brukowa